Grecja to nie tylko sztuka rozwijająca się na Krecie w czasach króla Minosa. To również Mykeny oraz kulturalny dorobek Achajów. To oni przyczynili się do upadku kultury minojskiej, tworząc w jej miejscu własną – mykeńską. To właśnie pamiątkami z czasów Achajów w XIX wieku zainteresował się Heinrich Schliemann, który dokonał wielu ważnych odkryć w Mykenach oraz w Tyrynsie. Jakimi cechami wyróżniała się sztuka mykeńska?
Sztuka i budownictwo Achajów
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech w budownictwie Achajów były tzw. mury cyklopowe, czyli fortyfikacje wzniesione z ogromnych murów skalnych. To one otaczały cytadele, na terenie których znajdowało się miejsce i na domy mieszkalne, i na miejsca kultu. Wiele informacji na temat kultury i sztuki mykeńskiej dostarczyły też wykute w skale groby, zwane grobami szybowymi. W ich wnętrzu udało się znaleźć wiele cennych zabytków, m. in. kolekcję pucharów oraz wiele ciekawych przykładów biżuterii. Najsłynniejszym grobem, z którym kojarzone może być kultura mykeńska, jest grób Agamemnona.
Warto pamiętać, że sztuka Achajów to nie tylko potężne budowle i imponujące groby. Kultura mykeńska znana jest też z ciekawych malowideł, które często pojawiały się jako dekoracje z najbogatszych domach. Wiele ciekawych przykładów sztuki malarskiej znaleziono w Mykenach oraz w Tebach – miastach, z którymi tak często kojarzona jest starożytna Grecja i jej sztuka.