Jest nazywana kolebką europejskiej cywilizacji, a jej dorobek do dziś w znacznym stopniu wpływa na twórczość artystów z Europy. Cywilizacja, która przed wiekami rozwinęła się w basenie Morza Egejskiego, w dziejach świata odegrała bardzo ważną rolę. Nic więc dziwnego, że Grecja do dziś wzbudza zachwyt, a powstałe na jej terenie dzieła sztuki są obiektami wnikliwych badań. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat kultury i sztuki, które uczyniły z Grecji tak ważny ośrodek państwowy?
Epoki kultury greckiej
Pierwsza cywilizacja, która wzbudziła zainteresowanie badaczy, znana jest dziś jako kultura minojska. Rozwijała się ona na Krecie w czasach panowania króla Minosa, a jej najwspanialszym przykładem jest rezydencja w Knossos. Dzięki tej budowli sztuka grecka kojarzona jest z pięknymi freskami, które były najważniejszymi dekoracjami w minojskich pałacach.
Druga cywilizacja, dzięki której Grecja zasłużyła sobie na miano kolebki europejskiej cywilizacji, to kultura stworzona przez Achajów. Nazwana mykeńską, ze względu na cenne znaleziska pochodzące z Myken, kojarzona jest z potężnymi cytadelami, murami cyklopowymi oraz z wykutymi w skale grobami szybowymi. Tym najsłynniejszym stał się Skarbiec Atreusa, znany bardziej pod nazwą Grób Agamemnona.
Wspaniale rozwijała się też sztuka grecka w czasach Homera. Grecja w XI – VI wieku p. n.e. mogła się już pochwalić wspaniałym dorobkiem, a jej kultura reprezentowała bardzo wysoki poziom. Jej najbardziej charakterystycznymi cechami są doryckie i jońskie kolumny, posągi przedstawiające młodych bogów oraz wazy z geometrycznymi zdobieniami.
Najwspanialsze dzieła powstały jednak w okresie klasycznym, w V i IV wieku p. n.e. W tym okresie kultura grecka osiągnęła swój najwyższy poziom, a na jej terenie działali najważniejsi przedstawiciele sztuki i nauki świata antycznego. To czasy Sofoklesa, Sokratesa i Fidiasza – autora najsłynniejszych posągów powstałych w dawnej Grecji. To właśnie dziełami, które powstały w Grecji klasycznej wkrótce zainteresował się ówczesny świat. Skutkiem tego jest ogromna ilość dzieł greckich, z którymi można się spotkać z dala od Aten. To efekt greckich podbojów oraz rozwijających się kontaktów międzynarodowych, dzięki którym sztuka i kultura grecka szybko przekroczyły granice tego państwa.