Katedra na Ostrowie Tumskim jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Poznaniu. Nic w tym dziwnego, gdyż obiekt ten ma ogromne znaczenie zarówno dla miłośników historii, jak i dla tych, którzy stawiają na kontakt ze sztuką sakralną. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra zachwyca swą potężną sylwetką oraz cennymi dziełami sztuki, które można ujrzeć w jej wnętrzu. Pochodzą one z różnych okresów historycznych, dzięki czemu każdy zwiedzający znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Wykonane w XX wieku drzwi, na których przedstawiono sceny z życia patronów katedry – św. Piotra i św. Pawła, prezentują się wspaniale. Za nimi kryje się wiele cennych pamiątek, takich jak późnogotycki poliptyk z 1512 roku czy kaplica św. Marcina, w której umieszczony został obraz przedstawiający życie św. Wojciecha. Ważnym zabytkiem w poznańskiej katedrze jest piętrowy grobowiec Andrzeja i Barbary Górków, uznawany za jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych tego typu w całej Wielkopolsce. Zachwyt wzbudza też Złota Kaplica, czyli mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego, które powstało w pierwszej połowie XIX wieku. Kaplica ta wyróżnia się pięknymi zdobieniami i może zrobić ogromne wrażenie na każdym miłośniku historii i sztuki.
Wiele cennych skarbów kryje się w podziemiach katedry. Warto do nich zejść i nacieszyć się widokiem murów – pamiątek po stojących tu wcześniej świątyniach. Wizyta w tym miejscu będzie nie lada gratką i dla miłośników archeologii, i dla tych, których fascynuje sztuka romańska.
Co można zobaczyć na Ostrowie Tumskim?
W bezpośrednim sąsiedztwie katedry nie brak ciekawych obiektów, którym również warto poświęcić swój czas. Ciekawie prezentuje się tu budynek psałterii z 1520 roku, który powstał z myślą o kantorach katedralnych. Warto też na XV-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny, który powstał w miejscu zajmowanym dawniej przez kaplicę zamkową. Wszystkie te budowle mają wiele uroku, a każda z nich stanowi cenną pamiątkę z czasów średniowiecza.