Sztuka Zalipia ma niepowtarzalny charakter, a jej najpiękniejszą wizytówką są malowane domy. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej małopolskiej wsi? Co warto wiedzieć na temat Zalipia i jego przeszłości?
Malowane domy Zalipia
Zalipie to wyjątkowa miejscowość, która – nie bez powodu – cieszy się tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów. Tu, w pięknej scenerii Powiśla Dąbrowskiego, na gości czekają unikalne atrakcje. To domy, które dzięki dekoracjom kwiatowym stają się wspaniałymi dziełami sztuki. Tradycja malowania zewnętrznych i wewnętrznych ścian domów ma na terenie długą, sięgającą XIX wieku tradycję. Sztuka ta dość wcześnie zaczęła interesować miłośników malarstwa oraz kultury ludowej.
Odkrycie sztuki Zalipia
Za odkrywcę sztuki Zalipia uznawany jest Władysław Hickel, który w początkach XX wieku zwrócił uwagę na dekoracje, jakie pojawiły się w pokoju jego służącego, pochodzącego z terenu powiatu dąbrowskiego. W ten oto sposób krakowski mieszczanin, zafascynowany malunkami kwiatów, wybrał się w podróż. W jej trakcie zwiedził wsie Powiśla Dąbrowskiego, na terenie których ujrzał wiele ciekawych dzieł sztuki. Kolejne badania etnograficzne, poświęcone sztuce Zalipia, przeprowadzono po II wojnie światowej. Kierował nimi profesor Roman Reinfuss, dzięki któremu wiemy, w jaki sposób rozwijała się sztuki zdobienia ścian na terenie Zalipia i okolicy.
Co obejrzeć na Zalipiu?
Gdzie warto się wybrać, by w trakcie krajoznawczej wycieczki ujrzeć najpiękniejsze malowane domy Powiśla Dąbrowskiego? Ćwików, Hubenice, Niwki, Kłyż – oto wybrane miejscowości, na terenie których kolorowe dekoracje na ścianach domów nikogo nie dziwą. Wciąż jednak najpiękniejszą wsią w tej części kraju pozostaje Zalipie, znane z Domu Malarek oraz słynnej zagrody Felicji Curyłowej.