Looking for a muse? Check no further.

Styl barokowy we wnętrzu

Styl powstał na terytorium Włoch w XVI wieku, a przede wszystkim służył jako personifikacja potęgi kościoła. Z czasem barok rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie i stał się charakterystyczny dla większości budynków architektonicznych tamtej epoki (pałaców, dworów).

Cechy szczególne sztuki baroku

Główną cechą, która odróżnia barok od innych stylów, jest celowa demonstracja bogactwa, a nawet pewne przesycenie w jego przejawach, które jest wyraźnie odczuwalne w całej atmosferze pomieszczenia. Materiały używane we wnętrzu są naturalne, rzadkie i drogie. Mogą to być drogie skały z kamieni, meble z egzotycznego drewna, wzorzyste wykładziny podłogowe.

Wnętrza i fasady barokowych budynków zawsze były ozdobione wolno stojącymi śnieżnobiałymi lub złoconymi posągami bogów, postaci biblijnych, a także popiersiami bogiń, filozofów i dowódców wojskowych. Znajdziemy tu dużą liczbę fantazyjnych przedmiotów dekoracyjnych, świeczniki, zegarki, szkatułki.

Przestronność we wnętrzu

Uzyskanie odpowiedniego blasku we wnętrzu wymaga obecności dużych przestrzeni. Idealnie sprawdza się w przestronnych salonach, przedpokojach i korytarzach, gdzie takie elementy architektoniczne jak kolumny, szerokie łukowe otwory drzwi i okien, wytłoczone portyki i eleganckie sztukaterie podkreślają styl.

Atmosfera baroku

Atmosfera baroku
Atmosfera baroku

By przekształcić wnętrze, tak aby pojawiła się w nim barokowa atmosfera, powinniśmy zadbać o gładkie, pełne wdzięku linie i ślady spirali widziane w projekcie schodów, balustrad, kształtu stopni. Wnętrze można uzupełnić pilastrami, użyć dekoracyjnych girland nad kominkiem. Tapeta z ozdobnymi ornamentami, kręcone ramy do obrazów i luster, meble z luksusowymi barokowymi formami, krzesła będą tu dobrze wyglądać. Chwytliwe meble i elementy dekoracyjne pomogą dodać barokowego ducha, więc w sypialni głównym akcentem może być luksusowe duże łóżko z baldachimem z zagłówkiem, szafa z pozłacanymi akcentami, toaletka, lustro w grubej ramie z wzorem.

Salon doskonale uzupełnia sofa z pikowaną aksamitną tapicerką, kręcone nogi i podłokietniki, akcentujący żyrandol z wieloma miejscami na świece, fotel z rzeźbioną drewnianą ramą. Pamiętaj, aby wybrać stoły i konsole z kręconą, bogato zdobioną ramą. Krzesła można starannie ozdobić rzeźbionymi dekoracjami, podobnie jak szafki, biurka, stoły, kredensy. Jeden taki mebel może z powodzeniem wkomponować się w nawet najbardziej nowoczesne wnętrze.

Zdobienie wnętrz w stylu barokowym

Zdobienie wnętrz w stylu barokowym
Zdobienie wnętrz w stylu barokowym

Wnętrza w stylu barokowym ozdabia się obrazami słynnych artystów. Zasadniczo wykorzystuje się wątki religijne, a także sceny bitewne i fragmenty z wielkiego życia tamtych czasów. Paleta kolorów w stylu barokowym jest równie bogata i różnorodna, pokój powinien być ozdobiony jasnymi, bogatymi kolorami, czasami hojnie łącząc jeden chwytliwy odcień z drugim. Ważnym warunkiem jest zachowanie harmonii w kombinacji kolorów. Typowe kolory stylu barokowego to rubin, złoto, szmaragd, szafirowy błękit, biały marmur, malachit. Użyj tej techniki do aranżacji salonu, przestronnej łazienki, jadalni i nie bój się kontrastowych odcieni w jednym pokoju.

Obfite, nadmierne formowanie sztukaterii w odcieniach złota jest cechą charakterystyczną stylu barokowego. Stosowano go na wszystkich powierzchniach, na których nie stawała noga: na suficie, ścianach, wokół okien, na drzwiach i drzwiach, ramach mebli, lustrach i obrazach, takich jak dekoracje żyrandoli i wezgłowia łóżek, kolumn, portyków i innych rzeczy.

Niezwykłym szczegółem w stosowaniu sztukaterii był kontrast koloru: złocone elementy na śnieżnobiałym, burgundowym i szmaragdowym tle oraz białe sztukaterie na czerwonym, szafirowym i złotym.

- Advertisement -

Related Posts

Skarby sztuki sakralnej: katedra w Poznaniu

Katedra na Ostrowie Tumskim jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Poznaniu. Nic w tym dziwnego, gdyż obiekt ten ma ogromne...

Co warto wiedzieć o powstawaniu bombek?

Praktycznie każdy z nas przyozdabia choinkę świąteczną bombkami. Ale czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób one...

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dawna stolica Polski jest wyjątkowo chętnie odwiedzana przez wycieczki. Kraków może oczarować zabytkowymi budowlami, które na terenie Starego Miasta można ujrzeć na...

Polskie galerie – warszawska Zachęta

Polska stolica ma się czym pochwalić, a pięknych gmachów, galerii oraz placówek muzealnych jest na jej terenie tak wiele, że na ich...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here