Malarstwo akwarelowe

01/08/2019 0 przez admin

Malarstwo akwarelowe jest artystyczną techniką malarską, w której wykorzystane są farby akwarelowe. Można malować nimi na głównie na papierze, w dawnych czasach używano pergaminu, a także kości. Najlepsze efekty uzyskuje się na papierze akwarelowym lub papierze czerpanym. Technika jest bardzo stara, pracował nią już Albrecht Durer, choć w tamtych czasach akwarela służyła często jako podmalówka dla obrazu malowanego farbami kryjącymi typu gwasz lub tempera. Technika ta rozwinęła się najbardziej w Anglii w 18 – 19 wieku w malarstwie pejzażowym, pracował nią Turner, a równiez Blake (ten nie robił pejzaży). Akwarele są farbami wodnymi, nie ma koloru białego, dlatego światła uzyskuje się poprzez zostawienie niezamalowanego obszaru jasnego papieru. Akwarele są przeźroczyste, a więc można nakładać delikatnie warstwy, tworząc w ten sposób cienie. Zbyt wiele warstw nie jest wskazane (trzy maksymalnie), gdyż żaden papier nie wytrzyma takiej ilości wody i po prostu zacznie się odkształcać. Akwarela charekteryzuje się brakiem ostrych konturów, lekkim rozmyciem kształtów. Często akwarela występuje w dziełach, tworzonych technikami mieszanym, np. z rysunkiem tuszem, czy temperą, a również z pastelą oraz wieloma innymi. Akwarela jest wykorzystywana często w malarstwie pejzażowym, ilustracjach do książek, obecnie do kolorowania komiksów.

Farby Akwarelowe – Akwarele

Farby akwarelowe artystyczne są farbami wodnymi, czyli takimi, które rozcieńcza sie wodą. Spoiwem łączącym pigment są różne substancje: guma arabska, miód pszczeli, gliceryna, kamfora (tu: środek antyseptyczny). Wszystkiego po trochu.

Polecam odwiedzić sklepy artystyczne, sklepy dla plastyków lub sklepy dla artystów. W Google należy poszukiwać takich fraz jak: artykuły artystyczne, itp.

Jak zwykle mozna zaufać firmie Talens, która ma w swojej ofercie wysokiej jakości akwarele. Polecam też akwarele Karmańskiego, oparte na miodzie. Winsor and Newton również ma je w swojej ofercie dla artystów. Porządną firmą jest też Faber-Castell, która dodatkowo produkuje kredki akwarelowe.